En riktigt trevlig avslutning efter en god middag, smidig att göra i förväg och ta fram strax innan servering, men förbered dig med många bunkar för enklare tillagning.
Portioner 4
Ingredienser
- 3 st äggulor
- 2 dl socker
- 2 st vaniljstång
- 2 dl vispgrädde
- 100 g Västerbottensost
- 3 st äggvitor
- 200 g hjortron
- 50 g mandel
Instruktioner
- Vispa äggulor och 1 dl socker fluffigt i en bunke och ställ åt sidan. Riv Västerbottensost fint. Gröp ur vaniljstängerna och blanda innehållet med grädden och vispa till grädden tjocknar. Vispa äggvitorna till hårt skum. Vänd ner riven Västerbottensost i äggvitorna. Blanda hjortron med det resterande sockret (1 dl) men spara några hjortron till dekoration. Vänd ner de vispade äggulorna i grädden. Vänd slutligen ner äggvitorna och hjortronen tillsammans med hackad mandel i smeten.
- Häll upp i en form och låt stå i frysen under minst tre timmar. Ta fram 15-20 minuter innan servering och dekorera med hjortron.