annons

Succebryggeriet Innis & Gunn firar 15 ar och lanserar unik jubileumsol

Succébryggeriet Innis & Gunn firar 15 år och lanserar unik jubileumsöl

Skotska hantverksbryggeriet Innis & Gunn bjuder in svenska ölfantaster att delta i firandet av sitt 15-årsjubileum genom lanseringen av sin första ekfatslagrade Double IPA. Innis & Gunn har stolt tilldelat den limiterade jubileumsölen namnet ”15” för att hylla den nya mark som brutits av bryggeriet sedan starten 2003.

Innis & Gunn har ständigt legat i spetsen för barrel-ageing, d.v.s. lagring av öl på olika typer av ekfat, och genom denna teknik introducerat öldrickare till helt nya smakupplevelser. Med lanseringen av ”15” höjer Innis & Gunn glaset för bryggeriets framgång och för de kommande 15 åren av nyskapande ölproduktion.

– 2018 markerar vårt 15-årsjubileum och jag ville skapa något väldigt speciellt som tack till våra fans. Genom att kombinera allt jag älskar och har lärt mig om ölbryggning blir ”15” Innis & Gunns första whiskyfatslagrade Double IPA, fullmatad med mina favorithumlesorter. Jag hoppas att folk kommer att älska ”15” lika mycket som jag gör, säger Innis & Gunns grundare och Master Brewer Dougal Gunn Sharp.

”15” är en ekfatslagrad Double IPA som lagrats under flera månader på speciellt utvalda whiskyfat från de skotska högländerna. Tidigare har faten lagrat exklusiv maltwhisky under 15 år. Ölen har en alkoholhalt på 7,4% och är gyllene i färgen. Den har kryddiga aromer från whiskyfaten och intensivt fruktiga humletoner. ”15” är komplex men balanserad med smaker av ek, malt, tropisk frukt och vaniljsötma. Avslutningen dröjer sig kvar länge och väl i munhålan.

När : Fredag den 5 oktober släpps Innis & Gunn ”15”

Var: Systembolaget

Artikelnummer: 11757-03

Pris: 35,90 SEK

 

Nyhetsbrev

Ta del av recept och nyheter före alla andra, anmäl dig till nyhetsbrevet nedan!

relaterat

7-Elevens S-semla
Bakverk

7-Elevens S-semla med sötsyrligt

I år presenterar 7-Eleven en helt ny semla toppad med ett surt S-märke. Årets smak är en oväntad kombination och för tankarna tillbaka till 90-talet med sötsyrligt godis.

32169029-glass-of-ice-lemon-tea

Te i mocktails och cocktails

Tekompaniet besökte Sri Lanka och Dilmah School of tea för att uppleva te på plats i Ceylon-teets land. Deltagarna kom hem med en rad nya

Semla+Mattrender+2020

Sveriges bästa semlor utsedda

Stigs Konditori i Gullringen vann för tredje året i rad Arlas semmeltävling om vem som gör den bästa semlan i landet. Vinnarreceptet förblir dock en

Nyhetsbrev

Ta del av recept och nyheter före alla andra!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev godkänner du våra allmänna villkor och vår personuppgiftspolicy.