annons

Politiker vill ha Kebabpizzans dag

Politiker vill ha Kebabpizzans dag

Text: Torbjörn Karlgren

Vi har ju dagar för kanelbullen, semlan, kräftor och surströmming.
Då ska vi naturligtvis ha en för kebabpizzan.
Nu finns det krav på det i riksdagen också…

Det är liberalernas riksdagsledamot Robert Hannah som i en motion kräver att riksdagen ska utnämna 1 januari till ”Kebabpizzans dag”.
Han hänvisar till att vi i Sverige har speciella dagar för kanelbullar, semlor, lussekatter, kräftor och surströmming och att samtliga dessa ”markerar och uppmärksammar svenska mattraditioner”.

Nu är det dags för en till, konstaterar Hannah och hänvisar till pizzan som behöver en dag.

– Idag finns det knappt någon ort i Sverige som inte har en pizzeria där företagsamma svenskar med utländsk bakgrund sliter och kämpar för att mata pizzasugna svenskar.
Det har ju dessutom blivit tradition för många svenskar att äta pizza på nyårsdagen den 1 januari, påpekar Hannah utan att gå in på begreppet ”bakfyllepizza”…
– I jämförelse med en vanlig lördag fördubblas försäljning av pizzor, rapporterar Robert Hannah som också konstaterar att detta gäller en pizza speciellt.

– Det är just kebabpizzan som är den lysande stjärnan bland alla pizzor, påpekar Hannah och hänvisar bland annat till att ”kebabpizzan har blivit ett kulturfenomen och spelar bland annat en huvudroll i sången Kebapizza Slivovitza som deltog i Melodifestivalen 2008.

Därför förtjänar kebabpizzan att uppmärksammas ”särskilt i dessa tider där svenskar med utländsk bakgrund pekas ut som ansvariga för allt negativt i samhället av främlingsfientliga krafter”.

Därför vill Robert Hannah att riksdagen ska göra 1 januari till Kebabpizzans dag.

Och skulle motionen inte få gehör så kan vi väl räkna ut vad Hannah kommer att tröstäta…

 

Nyhetsbrev

Ta del av recept och nyheter före alla andra, anmäl dig till nyhetsbrevet nedan!

relaterat

7-Elevens S-semla
Bakverk

7-Elevens S-semla med sötsyrligt

I år presenterar 7-Eleven en helt ny semla toppad med ett surt S-märke. Årets smak är en oväntad kombination och för tankarna tillbaka till 90-talet med sötsyrligt godis.

32169029-glass-of-ice-lemon-tea

Te i mocktails och cocktails

Tekompaniet besökte Sri Lanka och Dilmah School of tea för att uppleva te på plats i Ceylon-teets land. Deltagarna kom hem med en rad nya

Semla+Mattrender+2020

Sveriges bästa semlor utsedda

Stigs Konditori i Gullringen vann för tredje året i rad Arlas semmeltävling om vem som gör den bästa semlan i landet. Vinnarreceptet förblir dock en

Nyhetsbrev

Ta del av recept och nyheter före alla andra!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev godkänner du våra allmänna villkor och vår personuppgiftspolicy.